Як себе вести при зупинці працівниками Поліції

Дане питання часто хвилює водіїв що тільки починають керувати авто на “блясі”. Спробуємо в ньому розібратися.

По-перше, водій повинен пам’ятати, що функції в Національної поліції не входить перевірка режимів ввозу авто та термінів їх перебування. Це функції виключно фіскальної служби! Тому поліцейський не має право перевіряти коли в’їхало авто і чи за кермом перебувати та людина, яка його ввезла. Дані дії можуть трактуватися як перевищення повноважень.

Правильні дії під час зупинки Вашого транспортного засобу є запорукою відсутності проблем.

Вичерпний перелік підстав зупинення транспортного засобу вказаний в ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію»:

1) в разі порушення водієм Правил дорожнього руху;
2) в разі очевидних ознак технічної несправності транспортного засобу (відсутність бокових дзеркал, бампера, бите лицеве скло тощо);
3) наявність інформації про причетність водія або пасажирів автомобіля до вчинення ДТП, злочину чи адмінправопорушення, або якщо транспортний засіб пребуває у розшуку;
4) необхідність опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, злочину, адмінправопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
5) залучення водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам ДТП або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
6) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
7) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
8) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв (автомобільна сирена тощо).

Даний список є вичерпним, тобто люба інша причина є порушенням закону з боку працівника Нацполіції!

Але це в теорії, що ж на практиці? В чатах “бляховодів” часто обговорюються ситуації, коли після зупинки транспортного засобу, поліцейський погрожує зателефонувати на митницю і вияснити коли заїхало авто. У подібних ситуаціях Ви повинні знати декілька елементарних правил:

1) Ні в якому разі не передавайте в руки поліцейському ваше посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт). Закон не змушує Вас це робити. Ви зобов’язані лише продемонструвати його, але не передавати в руки. Якщо ці документи будуть не в Ваших руках — Ви прив’язані до працівника поліції та нікуди вже не зможете поїхати, що значно звужує поле для маневрів.
2) Поліцейський може звернутися до митниці для перевірки законності перебування авто в Україні, але ця процедура досить “важка” (бюрократія, письмові запити, письмові відповіді) і ні в якому разі не може відбуватися просто по телефону. В такому випадку вкажіть поліцейському на те, що він перевищує свої повноваження та, якщо він не припинить свої дії будьте готові звонити 102 та викликати службу моніторингу Нацполіції.
3) Поліцейський може запропонувати Вам проїхати на найближчу митницю. Можете відмовитися від цієї пропозиції, оскільки це може бути розцінено лише як прохання.
4) Якщо ж з Поліцією на дорозі присутній митник — можете повністю ігнорувати його. Митник, згідно закону, може діяти лише в межах митних зон і Ви не забов’язані з ним спілкуватися, якщо це не вона.

При цьому пам’ятайте, що ніхто не хоче зайвих проблем. Намагайтесь вести себе якомога спокійніше, не кричіть, не робіть жодних дій, що можуть трактуватися як злісна непокора працівниками Нацполіції.

Практично в кожному місті України існує спільнота “бляхарів”, які приїдуть Вам на допомогу в подібних ситуаціях. Пам’ятайте про це! А ще краще, станьте частиною цієї спільноти!