Схеми ввозу

Попередження! Даний розділ ні в якому разі не претендує на тлумачення законодавства, а є лише збором фактів, які відомі авторам ресурсу. Ціль матеріалу – простими словами пояснити відомі речі, з життя “бляхара”. Будь-ласка, проконсультуйтесь з юристом, якщо Ви хочете перевірити дані з цього матеріалу, або приймете рішення придбати авто на “єврономерах”!

Мабуть одним з найпопулярніших питань, які виникають при придбанні автомобіля на “єврономерах” – є його законність. Українське законодавство є недосконалим і в ньому існує безліч прогалин. Ми, як автори даного ресурсу, розуміємо, що дані схеми є “сірими”, але враховуючи що дозволеним є все, що не є забороненим — вони мають право на життя.

 

 

1) Режим “транзиту” (пятиденка/пересічка).
Митний кодекс України в статті 381 ч. 1 дозволяє громадянам ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту на митну територію України на термін до 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб) ;

Наразі це є “найбіліший” режим, але він передбачає ряд незручностей.

Детальніше

2) Режим “вічний транзит” (штраф 8500 грн)

Громадянин України ввозить авто на підставі ст. 381 Митного кодексу України, але через 10 днів він не з’являється на митниці і не вивозить авто. Стаття 470 того ж Митного кодексу визначає покарання за це порушення у розмірі 8500 грн. Але в законі є прогалина і ніщо не забов’язує водія після оплати штрафу вивезти авто з України, як і не передбачає повторне накладання штрафу. Тобто 1 раз платиш і катаєшся.

Детальніше

3) Режим “Тимчасового ввозу” на нерезидента

Стаття 380 МКУ в ч.2-3 передбачає що тимчасовий ввіз транспортного засобу нерезидентом дозволяється строком на 1 рік. І хоча, та ж стаття в ч.4 говорить що “такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.”, реально перевірити це неможливо, через відсутність спільної бази митниці та поліції. При цьому існує рішення КСУ № 1-4/2015 де є тлумачення про те, що “Користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які поміщені в митний режим тимчасового ввезення на митну територію України, не є адміністративним правопорушенням, передбаченим у частині другій статті 469 Митного кодексу України.”

Детальніше

4) Режим “Тимчасового ввозу” на юрособу (Стамбульська конвенція)

Враховуючи те, що Україна підписала та ратифікувала Конвенцію про тимчасове ввезення (вона ж Стамбульська конвенція) та те, що міжнародні договори мають перевагу над МКУ, то її положення пошируються на територію нашої держави. В даному випадку авто — власність іноземної компанії, інтереси якої представляє водій і воно не підлягає розмитненню. До речі, нонсенс, але факт: якщо митницю на даному авто пересікатиме нерезидент — воно заїде на 1 рік, якщо резидент — лише на 10 діб.

Детальніше

5) Консульський облік

Якщо громадянин України проживає на території іншої держави та має консульський облік, то ст. 380 ч. 3 МКУ дозовляє йому заїхати на території України скором до 60 діб в рік (не раз в 60 діб пересікати кордон, а 60 діб з 365 в році)

Детальніше

6) Іноземний паспорт

В прикордонних регіонах певне число жителів мають не тільки український паспорт, але і паспорт іншої держави. Хоча це і є незаконно, але покарання за це порушення — не передбачено. Схема працює так же як і в п. 3, але нерезидентом та резидентом є одночасно одна і та ж людина.

Детальніше

Наразі це основний, але не повний перелік способів, як автомобіль на іноземній реєстрації потрапляє в Україну. У випадку зміни законодавства опис буде доповнюватися.