Режим “Тимчасового ввозу” на нерезидента

Попередження! Даний розділ ні в якому разі не претендує на тлумачення законодавства, а є лише збором фактів, які відомі авторам ресурсу. Ціль матеріалу – простими словами пояснити відомі речі, з життя “бляхара”. Будь-ласка, проконсультуйтесь з юристом, якщо Ви хочете перевірити дані з цього матеріалу, або приймете рішення придбати авто на “єврономерах”!

Міжнародні договори, такі як “Стамбульська конвенція” змусило адаптувати українське законодавство до міжнародного. Дякуючи цьому, нерезиденти отримали право в’їжджати в Україну терміном на 1 рік. Це їм дозволяє ч. 2 статті 380 МКУ:

2. Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об’єктом оподаткування митними платежами.

Але при цьому ч. 4 статті 380 МКУ забороняє використовувати авто, будь-кому іншому:

4. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

На перший погляд все є зрозумілим: нерезидент лише може сам використовувати авто, але тут виникає питання, що розуміти під словом “використовувати”? В 2015 році Конституційний суд України, в справі за конституційним зверненням Мартинова Володимира Володимировича щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 469 Митного кодексу України (№ 1-4, 2015) вирішив:

1. Словосполучення „користування та розпорядження“, що міститься в положеннях частини другої статті 469 Митного кодексу України, згідно з якою адміністративним правопорушенням визнається, зокрема, зміна стану товарів, митне оформлення яких не закінчено, або товарів, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем на складі тимчасового зберігання, на складі організації – отримувача гуманітарної допомоги або на митному складі, користування та розпорядження ними без дозволу органу доходів і зборів, необхідно розуміти так, що адміністративним правопорушенням є окремо як користування, так і розпорядження без дозволу органу доходів і зборів товарами, митне оформлення яких не закінчено або які перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем чи поміщені в режим митного складу.

Користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які поміщені в митний режим тимчасового ввезення на митну територію України, не є адміністративним правопорушенням, передбаченим у частині другій статті 469 Митного кодексу України.

2. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у „Віснику Конституційного Суду України“ та в інших офіційних виданнях України.

ТОБТО, нерезидент може користуватися та розпоряджатися своїм транспортним засобом — як він захоче. Зокрема і передавати керування третім особам.

Наступна деталь. Після того, як авто прострочить перебування в Україні, воно може потрапити в розшук, як таке, що не покинуло митну територію. Але це трапиться лише через рік, після його ввозу нерезидентом. Оскільки в Україні зараз відбувається низка реформ, то існує безліч прогалин в роботі служб. Наприклад, Нацполіція не має доступу до бази митниці і навпаки. Нацполіція може зробити запит до митниці, але це досить кропіткий процес. Тому, поліцейський патруль, в принципі, не має легальної процедури на місці перевірити коли заїхав автомобіль, та хто в цей момент був за кермом. Хоча в дійсності — це і не є його обов’язками.

Тобто в результаті ми маємо наступне:
1) Українець купує авто за кордоном та робить довіреність на нерезидента
2) Нерезидент пересікає український кордон і в митній базі авто отримує право перебувати терміном в 1 рік
3) Нерезидент передає авто українцю, який буде його використовуватися
4) При зупинці працівниками Нацполіції немає жодних причин вилучати авто, оскільки воно не перебуває в розшуку і Нацполіція не має механізму швидкої перевірки легальності використання цього авто водієм
5) Через рік відбудеться наступний перезаїзд і авто знову не потрапить в розшук за прострочку терміну перебування

Враховуючи те, що українське законодавство достатньо лояльне до нерезидентів, але при цьому дуже жорстке до своїх громадян та розбалансованість роботи державних служб — викинає можливість використання автомобіля на “бляхах” українцем, з необхідністю пересікати кордон раз в рік.

Переваги:
1) Українець ніде не фігурує і довести його відношення до автомобіля є досить проблематичним

Недоліки:
1) Послуги нерезидента мають вартість
2) Через рік Вам потрібний ТОЙ самий нерезидента
3) Українцю важко довести відношення до автомобіль
4) Кожного року треба витрачатися на перезаїзд

В дійсності, хоча дана схема є найпопулярнішою, але вона є доволі “сірою”. Саме через неї, часто говорять, що водії на “єврономерах” можуть втекти від відповідальності, в разі ДТП чи інших випадках (хоча це не зовсім є так). Якщо Ви вирішити йти саме цим шляхом — варто підібрати нерезидента, якого Ви добре знаєте, оскільки у разі його зникнення — можуть виникнути проблеми.