Режим “транзиту” (пятиденка/пересічка)

Попередження! Даний розділ ні в якому разі не претендує на тлумачення законодавства, а є лише збором фактів, які відомі авторам ресурсу. Ціль матеріалу – простими словами пояснити відомі речі, з життя “бляхара”. Будь-ласка, проконсультуйтесь з юристом, якщо Ви хочете перевірити дані з цього матеріалу, або приймете рішення придбати авто на “єврономерах”!

Для початку розглянемо що говорить Митний кодекс України. Стаття 381. Особливості ввезення громадянами транспортних засобів особистого користування з метою транзиту через митну територію України:

1. Громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом.
2. У разі порушення зобов’язання про транзит через митну територію України транспортних засобів особистого користування, за винятком випадків, коли таке порушення сталося внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідними документами, внесена грошова застава використовується в порядку, визначеному статтею 313 цього Кодексу.
3. У разі знищення чи повного зіпсування транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України з метою транзиту, внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку їх транзиту зупиняється, а внесена грошова застава повертається особі, яка внесла заставу, її спадкоємцю або уповноваженій ними особі, за умови надання такою особою органам доходів і зборів достатніх доказів знищення чи повного зіпсування транспортного засобу.

Стаття 95. Строки транзитних перевезень. ч.1:

1. Встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту:
1) для автомобільного транспорту – 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб);
2) для залізничного транспорту – 28 діб;
3) для авіаційного транспорту – 5 діб;
4) для морського та річкового транспорту – 20 діб;
5) для трубопровідного транспорту – 31 доба;
6) для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) – 90 діб.

Тобто, простими словами, будь-який громадянин України, має право ввезти в режимі транзит автомобіль, строком на 10 діб, якщо він покине митну територію України через іншу митницю, ніж заїжджав, або на 5 діб, якщо ту саму. Особливістю даного режиму ввозу є те — що він є абсолютно “білим”. Водій — не порушує НІЧОГО!

Тут дуже важливо відмітити, що під іншою митницею розуміється НЕ ІНШИЙ ПУНКТ ПРОПУСКУ, а саме інша митниця! Тобто заїхали через Закарпатську митницю, виїзжаємо через Львівську.

Важливим є те, що водій заїжджає сам, ні від кого не залежить, та придертися до нього є абсолютно неможливо. На практиці водію потрібно мати доручення, чи інший документ, що би підтверджував відношення до даного транспортного засобу.
На практиці це виглядає так: українець купує авто за кордоном та робить доручення на нього. Після цього їде в Україну, та користується авто 5 (10) днів. Потім виїжджає з України, та в’їжджає назад. На деяких митницях існує, так зване, “мале коло”, коли водію навіть не приходиться перетинати кордон сусідньої країни, а достатньо виїхати лише на “нейтралку”.
Переваги:
– неможливо звинуватити в чомусь водія
– абсолютно БІЛИЙ спосіб
– немає залежності від фірм/нерезидентів, тощо

Недоліки:
– втрата часу кожні декілька днів
– величезні черги на кордонах
– для жителів Ужгорода, цей метод є допустимим, а ось жителю, Запоріжжя, наприклад — достатньо проблематичним.

Як правило даний спосіб вибирають жителі прикордонних населених пунктів, які досить часто пересікають кордон і так частіше ніж раз в 5 днів. Але саме через цей спосіб виникають черги на кордонах. Існують декілька законопроектів, щоб збільшити цей термін до 30/60 днів, але поки вони лежать на полицях парламенту.

Існує декілька способів збільшити даний термін. Для цього Вам може підійти довідка з СТО, що авто було в ремонті та не могло покинути територію України, але, на жаль, митниця не завжди готова її прийняти, і тут більше залежить від настрою інспектора, ніж від законодавства!