“Молдовський сценарій” або простими словами про те, що хоче запропонувати Южаніна

Український інформаційний простір, вже декілька тижнів, обговорює новину про те, що законопроект, який здатний вирішити проблему авто на іноземній реєстрації, вже готовий і скоро буде представлений світу. В його основі, найімовірніше, лежатиме досвід Молдови, в приклад яку, не раз, ставила як і пані Южаніна, так і громадські активісти. На скільки цей шлях підходить Україні і що він собою представляє — спробуємо розібратися в цьому матеріалі.

Перше що потрібно зрозуміти: Молдова — це не Україна. В Молдові, на відміну від України, ніколи не було свого національного автовиробника, якого б треба було захищати. Також Молдова ніколи не могла похизуватися великими промисловими об’єктами, що здатні дати великі надходження в бюджет. Тому розмір мит, зазвичай, визначався виходячи з бажань влади, а не під тиском лобістів.

По друге, в Молдові є Придністров’я, яке дуже відрізняється від Східноукраїнських анклавів сепаратизму. “Потепління” в стосунках Молдови та Придністров’я також вплинуло на автомобільний ринок. Вартість розмитнення авто в Придністров’ї була значно меншою, ніж в Молдові. Це, в свою чергу, стимулювало громадян Молдови розмитнювати авто в Тирасполі. Тому певний час, іноземними номерами були і Придністровські номерні знаки.

По третє, в Молдові розмова йшла про 70-100 тисяч авто, а не про мільйони, як в нас.
Крім того, в Молдові постійно було поняття “віньєтки”, яка дозволяла власникам авто не користуватися послугами “нерезидентів” та більш комфортно відчувати себе в правовому полі.

Молдова зіштовхнулася з проблемою авто на іноземній реєстрації трохи раніше ніж Україна і за цей час в ній вже відбулося декілька етапів врегулювання проблеми. Але необхідно підкреслити, що всі акції молдовського уряду так і не змогли вирішити проблему в цілому, а мали лише тимчасовий характер.

На першому етапі уряд Молдови ввів у вжиток “віньєтки”, для авто на іноземній реєстрації, вартість якої складала близько 50 євро на пів року. При цьому перебувати таке авто в країні могло лише 180 днів в році. В різні періоди часу, норма про термін перебування , скасовувалася та поверталася, але механізм “віньєтки” закріпився. Саме це стимулювало жителів Молдови завозити більше авто.

“Остаточним” вирішення питання на іноземній реєстрації в Молдові, на яке так полюбляють посилатися українські політики, стала ОДНОРАЗОВА ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ВЖЕ ПРИВЕЗЕНИХ АВТО ПО ЗНИЖЕНИХ СТАВКАХ. Наприкінці 2016 року, кабінет міністрів та парламент дали молдовським “бляхарам” три місяці на легалізацію їх залізних коней. Головною ідеєю молдовського законопроекту — була 70 % знижка на акциз та підняття вартості віньєтки до 1 євро в день. Також законопроект містив обмеження на керування авто з номерами Придністров’я для громадян Молдови. Після прийняття, термін для розмитнення був продовжений ще на 3 місяці і сумарно складав 6 місяців. Ті автомобілісти, які не скористалися цією одноразовою акцією — продовжують їхати по “віньєтці”.

Давайте спробуємо уявити, що завтра Український парламент прийме такий же закон, як і був в Молдові. Для прикладу візьмемо 3 авто: Volkswagen Golf 4 1.9 tdi, Opel Vectra b 2.0 та Audi A4 B6 2.5 tdi quattro та розрахуємо приблизну вартість розмитнення по “молдовському сценарію”

  Volkswagen Golf 4 1.9 tdi Opel Vectra b 2.0 Audi A4 B6 2.5 tdi
Вартість авто в Європі

1500 €

1100 €

2200 €

Акциз

1391,37 €

1464,6 €

1830,60 €

Ввізне мито

289,14 €

256,56 €

403,06 €

ПДВ

578,27 €

513,12 €

806,12 €

Всього розмитнення

2258,78 €

2234,28 €

3039,78 €

Крім цього, є ще платіж в пенсійний фонд, при першій реєстрації авто, але ним можна знехтувати, дивлячись на цифри в таблиці.

Як бачимо, навіть по “молдовському сценарію” вартість розмитнення залишається колосальним по відношенню до вартості авто. І незважаючи на те, що розмір акцизу значно зменшується, загальна вартість розмитнення залишається неадекватно великим і має сенс лише для дорогих авто. При цьому введення загороджувальних засобів у вигляді “віньєтки”, вартістю 1 євро в день, лише буде обдирати “бляхарів”, так і не давши їм більше прав.

Дивним є те, що українська влада бере собі за приклад Молдову, а не Польщу чи іншу країну ЄС, але не важко прогнозувати, що подібні ініціативи можуть не вирішити проблему, а значно її поглибити.

В наших планах описати процес лібералізації митного законодавства у частині вживаного авто в Польщі та інших країнах соцтабору, але для цього нам потрібна Ваша підтримка. Пам’ятайте, що навіть 1 гривня здатна допомогти. Підтримати ресурс можна тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *