“Бляхи”: втрати бюджету чи додаткові надходження?

Початок тижня ознаменувався черговою атакою в інформаційній війні проти “блях”. Матеріал під назвою “Скільки грошей втратив бюджет від нерозмитнених іномарок у 2017 році” від шанованого ресурсу Слово і Діло, був підхоплений багатьма інформаційними ресурсами, але на жаль, ні один із них не спробував розібратися в твердженнях що пропонується в матеріалі. “Бляхар.INFO” спробував дати адекватну відповідь і розібратися чому запропоновані твердження не відповідають дійсності.

Основною тезою матеріалу є те, що український бюджет втратив близько 18,5 млрд гривень надходжень через “бляхи”.

“Середня сума надходжень до держбюджету від розмитнення однієї новенької автівки складає 196,3 тис. грн, а від вживаної – 75,4 тис. грн. За офіційними даними ДФС, у січні 2018 року в Україні налічувалося понад 246,4 тис. іномарок з іноземною реєстрацією з порушенням терміну перебування.

Якщо кількість так званих «євроблях» із порушенням терміну перебування (246,4 тис.) помножити на середню суму надходжень від розмитнення однієї вживаної автівки (75,446 грн), то виходить кругленьку сума в понад 18,5 млрд грн. Саме стільки недоотримав держбюджет України від ввезення нерозмитнених іномарок в Україну.

Аналітики «Слова і Діла» підрахували, що на цю суму можна придбати 527 протитанкових ракетних комплексів Javelin (вартість одного комплексу Javelin у комплекті з шістьма ракетами складає близько $1,3 млн). Або побудувати 1 тис. 162 км доріг, якщо врахувати, що середня вартість будівництва 1 км асфальтової дороги в 2017 році становила 15-17 млн грн. Принаймні такі цифри озвучував міністр інфраструктури Омелян. А ще на 18,5 млрд грн можна виплатити додаткову мінімальну пенсію майже 13,5 млн пенсіонерів. Але ці 18,5 млрд грн так і не надійшли до бюджету.” – стверджується в матеріалі.

Тобто, в реальності автора, процес відбувається наступним чином. Поганий “бляхар”, який має на руках 130 000 грн (середня вартість авто на “блясі” = 65 тис. грн + 75,4 тис. грн на розмитнення) принципово не хоче віддати ці 75,400 грн і тому йде шукати схеми. Що ж, спробуємо розібратися:

1) Автор не враховує, що українець, як правило, купуючи авто, вибирає те, що йому дозволяє “кишеня”. Тобто, маючи на руках майже 5 тис. доларів українець, обере авто з цінником близьким до цієї цифри. Середня вартість “бляхи” в 2000 $ обумовлена реальною купівельною спроможністю українців, а не бажанням отримати авто 20-річної давності. Також автор не враховує, що середня цифра в 75,4 тис. грн стосується всіх розмитнених авто, переважна більшість яких проходять по зниженому акцизу (69,5 тис. проти 3,4 тис. старих іномарок що проходили по повному тарифу). Тобто, ця цифра формується в першу чергу з авто, молодше 2010 року, що не підпадають під обмеження в ЄВРО-5 і де вартість розмитнення, в середньому складає до половини від вартості авто, а не перевищує в 3-4 рази. Звідси можна зробити висновок, що “бляхар” не заплатив повний акциз не тому, що він не хотів, а банально не міг, бо не володів такою сумою. А якщо у нього і було б в середньому 5 000 $, то він би придбав абсолютно іншу машину. З якої до речі, бюджет отримав би порядку 50 $ (див. п.3).

2) Припустимо, що ситуація на ринку авто склалась зовсім інакше і пропозицій “блях” просто не існує. Тоді сегмент доступних автомобілів (а як ми визначили, середньостатистичний українець може витратити в середньому 2000 $ на авто) складається з стареньких лад, москвичів та іномарок 30-літної давності. Чи отримає бюджет надходжень, близьких до розмірів зазначених в матеріалі? Абсолютно НІ! Перереєстрація транспортного засобу вартує приблизно 50 $ і не залежить від вартості авто. Бюджет поповнює саме перша реєстрація. Що би ми отримали в результаті? Значний ріст вартості старих 30-річних автомобілів і поповнення бюджету в розмірі менше 50 $ * 246 500 = 12325000 $ або близько 337 млн гривень.

3) Вартість перереєстрації авто з українською реєстрацією складається з наступних платежів хоча може не значно відрізнятися:

  • вартість техпаспорту – 248 грн;
  • нові номерні знаки – 135 грн;
  • бланк реєстрації авто – до 190 грн;
  • дослідження-експертизу – 270 грн;
  • якщо Ви продаєте авто не вперше за рік, Вам необхідно сплатити податок на доходи фізосіб – 5% від вартості авто;

Тобто це всі кошти, які отримає державний бюджет. Нав’язування думки що ринок б/у автомобілів значно поповнює бюджет — абсолютно не відповідають дійсності.

4) “Бляхи” практично не впливають на ринок нових авто. Думка, яку нам намагаються підсунути “авто експерти”, що “якби не “бляхи” то більшість купувала би нові авто з салону” абсолютно не відповідає дійсності. Українці купують авто на іноземній реєстрації, в першу чергу тому, що вони є доступними. Ті одиниці, які мають змогу придбати авто з салону, чи розмитнити авто по нових правилах — так і роблять. Проблема “блях” в першу чергу зумовлена економічним станом в країні та нерозумними діями ВРУ, що зухвало викинула з ринку авто старше 2010 року.

5) Також авто статті опускає економічний ефект, які принесли “бляхи” Україні. Дешеве авто — завжди підвищує мобільність населення і стимулює ринок. Навіть якщо взяти лише прямі надходження в бюджет з акцизу від палива ми отримаємо наступне. Візьмемо цифру заявлену автором в 246 тис. авто і будемо вважати, що середнє споживання палива буде 40 л/місяць. В Україні діють ставки акцизу 213,5 євро за 1000 л на бензин та 139,50 євро за 1000 л на дизель.
Виключно для того щоб сума надходжень була мінімально можливою, вважатимемо що всі “бляхи” використовують виключно дизель. Рахуємо:

246 000 авто * 40 літрів * 12 місяців = 118 080 000 літрів

Вирахуємо скільки ж акцизу прийшло в бюджет:

118 080 тис. л * 139,5 = 15 999 840 євро або близько 430 млн гривень.

І це не враховуючи ПДВ і інших податків. І це не враховуючи надходжень від продажів запчастин, створення додаткових робочих місць на СТО, парковках, АЗС і т.д. І АБСОЛЮТНО не враховуючи позитивного економічного ефекту від збільшення мобільності українців. А знаючи що доля бензинових авто точно не рівна 0, що реальна кількість авто на іноземній реєстрації близька до 1 млн авто, то 430 млн можна спокійно множити на 5. Тоді результат буде більше 2,2 млрд гривень.

Чи могла б держава отримати більше? Так! У випадку часткової лібералізації законодавства, прийнявши законопроект 5567, бюджет міг додатково отримати в середньому 200 євро з “бляхи”, або 200 * 1 млн = 200 млн євро ЩОРІЧНО! Наразі ці кошти осідають в кишенях громадян інших держав, зокрема Молдови.

Враховуючи все вищесказане, можна вважати, що матеріал від шанованого ресурсу “Слово і Діло” не тільки не описує реальний стан справ, а вводить читача в оману. І поки в інформаційному просторі видання передруковують подібні матеріали без жодного аналізу його вмісту, у виграють виключно автомагнати, але ні Українська держава, ні народ України.

 

Проект Бляхар.INFO був створений для протидії інформаційних компаній автомагнатів. Якщо Ви хочете долучитися до спільної справи – ми будемо раді Вашій пожертві. Зробити її Ви можете натиснувши на зображення нижче:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *